Slovensko: produktivita, náklady a využitie AI v spracovateľskom priemysle v údajoch 2026
Najväčší výrobca automobilov na svete v prepočte na obyvateľa, s najrýchlejším rastom pridanej hodnoty spracovateľského priemyslu zo siedmich krajín v roku 2025, a s odvetvovým zväzom, ktorý varuje, že sa začal pokles.
Kľúčové údaje: Slovensko a EÚ-27
| Ukazovateľ | Slovensko | EÚ-27 | Dataset |
|---|---|---|---|
| Hrubá pridaná hodnota spracovateľského priemyslu, 2025 (mld. EUR, bežné ceny) | 22,1 | 2 668,8 | nama_10_a10 |
| Zmena pridanej hodnoty spracovateľského priemyslu, 2024→2025 | +4,2 % | +2,0 % | nama_10_a10 |
| Podiel spracovateľského priemyslu na celkovej hrubej pridanej hodnote, 2025 | 18,1 % | 15,8 % | nama_10_a10 |
| Zamestnanosť v spracovateľskom priemysle, 2025 (tis. osôb; 2024 v zátvorke) | 496,5 (503,4) | 29 901,6 (30 116,5) | nama_10_a10_e |
| Podniky spracovateľského priemyslu, všetky veľkosti, 2023 | 89 803* | 2 168 163 | sbs_ovw_act |
| Pridaná hodnota na pracovníka spracovateľského priemyslu, 2025 (tis. EUR, nominálne) | 44,6 | 89,3 | náš výpočet, nama_10_a10 / nama_10_a10_e |
| Produktivita práce za hodinu, celá ekonomika, 2025 (PPS, EÚ-27 = 100; 2024 v zátvorke) | 81,1 (80,3) | 100 | tesem160 |
| Hodinové náklady práce v spracovateľskom priemysle, 2023 / 2024 / 2025 (EUR) | 17,0 / 18,1 / 19,3 | 32,1 / 33,8 / 35,0 | lc_lci_lev |
| Zmena hodinových nákladov práce, 2023→2025 | +13,5 % | +9,0 % | lc_lci_lev |
| Výrobcovia (10+ zamestnancov) využívajúci aspoň jednu technológiu AI, 2025 (2024) | 15,8 % (8,1 %) | 17,3 % (10,6 %) | isoc_eb_ain2 |
| Všetky podniky (10+) využívajúce AI, 2025 (2024) | 18,0 % (10,8 %) | 20,0 % (13,5 %) | isoc_eb_ai |
| Podniky s aspoň základnou digitálnou intenzitou (DII v4), všetky odvetvia, 2024 | 64,2 % | 73,7 % | isoc_e_dii |
| Miera voľných pracovných miest v spracovateľskom priemysle, 2025 (2024) | 0,7 % (0,8 %) | 1,5 % (1,8 %) | jvs_a_rate_r2 |
| Cena elektriny, priemyselné pásmo 2 000-19 999 MWh, bez DPH, 2025-S2 (EUR/kWh) | 0,219 | 0,192 | nrg_pc_205 |
Zdroj: Eurostat, kódy datasetov v poslednom stĺpci. Pridaná hodnota na pracovníka je náš výpočet (hrubá pridaná hodnota ÷ zamestnané osoby). Náklady práce sú v EUR a zahŕňajú vplyv výmenného kurzu. *Počet podnikov zahŕňa veľký počet živnostníkov a nie je počtom tovární.
Odvetvová štruktúra: päť najväčších odvetví
| # | Odvetvie | Pridaná hodnota (mil. EUR) | Podiel na spracovateľskom priemysle |
|---|---|---|---|
| 1 | Motorové vozidlá, prívesy a návesy | 4 578 | 22,0 % |
| 2 | Kovové konštrukcie a kovové výrobky | 2 802 | 13,5 % |
| 3 | Stroje a zariadenia i. n. | 1 833 | 8,8 % |
| 4 | Potraviny, nápoje a tabak | 1 617 | 7,8 % |
| 5 | Výrobky z gumy a plastu | 1 432 | 6,9 % |
Zdroj: Eurostat nama_10_a64, B1G, bežné ceny, 2023. Celková pridaná hodnota spracovateľského priemyslu 2023: 20 813 mil. EUR. Podiel je náš výpočet. Nasleduje výroba základných kovov (1 184).
Motorové vozidlá tvoria 22 % pridanej hodnoty spracovateľského priemyslu a kovovýroba, strojárstvo aj plasty zásobujú tých istých zákazníkov.
Kde sa priemysel nachádza
| Závod | Lokalita | Vozidlá, 2025 |
|---|---|---|
| Volkswagen | Bratislava | 336 905 |
| Stellantis | Trnava | 330 000 |
| Kia | Žilina | 296 550 |
| Jaguar Land Rover | Nitra | 107 000 |
| Volvo | Košice | závod vo výstavbe |
Zdroj: ZAP, Zväz automobilového priemyslu SR, cez AutoFoxNews, 2026. Celková výroba asi 1,07 milióna automobilov (+7,7 %), 196 automobilov na 1 000 obyvateľov.
Štyri montážne závody pôsobia v Bratislave, Trnave, Nitre a Žiline; závod Volvo v Košiciach je vo výstavbe. Eurostat za rok 2023 eviduje 89 803 podnikov spracovateľského priemyslu, väčšina z nich sú však živnostníci, takže nejde o počet tovární.
Tlak na slovenské závody
Varovanie samotného odvetvia. V januári 2026 ZAP uviedol, že „proces úpadku … sa začal“. Ako oblasti, v ktorých Slovensko zaostáva, označil slabú nákladovú základňu, kvalifikovanú pracovnú silu a udržateľnú výrobu a na rok 2026 predpovedal 1,02 milióna vozidiel, menej ako približne 1,07 milióna (The Slovak Spectator, 13. januára 2026).
Náklady práce. Hodinové náklady práce v spracovateľskom priemysle vzrástli zo 17,0 € v roku 2023 na 19,3 € v roku 2025, o 13,5 %, oproti 9,0 % v EÚ-27 (Eurostat lc_lci_lev). Len v roku 2025 vzrástli o 6,6 %, zatiaľ čo pridaná hodnota na pracovníka vzrástla o 5,6 %: najmenší rozdiel zo siedmich krajín (náš výpočet z lc_lci_lev, nama_10_a10 a nama_10_a10_e; nominálne EUR).
Produktivita. Produktivita celej ekonomiky za hodinu bola v roku 2025 81,1 (80,3 v roku 2024), EÚ-27 = 100 (Eurostat tesem160), druhá najvyššia zo siedmich krajín po Slovinsku.
Energia. 0,219 €/kWh bez DPH v pásme 2 000-19 999 MWh v druhom polroku 2025, druhá najvyššia hodnota zo siedmich krajín po Maďarsku a nad priemerom EÚ-27 0,192 € (Eurostat nrg_pc_205).
Ľudia. Miera voľných pracovných miest v spracovateľskom priemysle bola v roku 2025 0,7 %, pod mierou EÚ-27 1,5 % (Eurostat jvs_a_rate_r2). ZAP sa obáva o zručnosti, nie o počty ľudí.
Digitálna vyspelosť a AI
V roku 2025 využívalo aspoň jednu technológiu AI 15,8 % slovenských výrobcov s 10+ zamestnancami, oproti 8,1 % v roku 2024 (Eurostat isoc_eb_ain2). Vo všetkých odvetviach je to 18,0 %. Eurostat v roku 2025 rozšíril otázky o AI, takže takmer zdvojnásobenie čiastočne odráža zmenu merania. Porovnateľným údajom je úroveň za rok 2025, blízka 17,3 % v EÚ-27.
Digitálna základňa je tenšia: aspoň základnú digitálnu intenzitu dosiahlo v roku 2024 64,2 % podnikov, oproti 73,7 % v EÚ-27 (Eurostat isoc_e_dii). Nenašli sme aktuálny celoštátny prieskum Priemyslu 4.0 s tvrdými číslami. Miestni dodávatelia bežne opisujú východiskový bod ako zber výrobných dát.
Čo to znamená pre stredne veľký závod na Slovensku
- Plánujte s nižšími objemami. Ak sa predpoveď ZAP naplní, fixné náklady sa v roku 2026 rozložia na menej dielov. Poznajte bod zvratu výkonu na každej linke a straty, ktoré viete odstrániť bez kapitálových výdavkov.
- Zviditeľnite prestavby. Na úzkoprofilových linkách zaznamenávajte začiatok, koniec a dôvod prestavby, aby ste videli, či čas prestavby rastie, keď objemy klesajú a dávky sa zmenšujú.
- Merajte energiu na diel. Pri 0,219 €/kWh je spotreba nečinných strojov počas skrátenej práce alebo zmien s nízkym objemom priamym nákladom.
- AI používajte tam, kde dáta už existujú. Keď je zavádzanie blízko priemeru EÚ, vyberte prípady použitia, pre ktoré už máte čistú históriu strojov a kvality. Kde ju nemáte, prvým projektom je jej zber.
- Porovnajte miestne možnosti. Medzi slovenských dodávateľov patria Inseko, optiMES (DATANOVA), Minerva (QAD), IoT Industries a AutoERP, plus integrátori. Porovnávajte podľa integrácie s vaším ERP, vlastníctva dát a podpory v slovenčine.
Veľtrhy 2026-2027
Medzinárodný strojársky veľtrh MSV Nitra je na rok 2026 zrušený (Agrokomplex). Termíny iných slovenských priemyselných veľtrhov na roky 2026-2027 neboli pre toto vydanie potvrdené. Najbližším veľkým potvrdeným podujatím je MSV v Brne v Česku, 6.: 9. októbra 2026.
Financovanie
Na Slovensku sú od 12. januára 2026 otvorené inovačné poukážky SIEA na robotizáciu a automatizáciu v priemysle; stav, oprávnenosť a termíny, s dátumom a odkazom na oficiálnu agentúru, sledujeme na factoryoptimizationai.com/cee/: skôr než na tom čokoľvek postavíte, overte si aktuálnu dokumentáciu výzvy.
Všetky ukazovatele z tejto stránky pre 7 krajín, EÚ-27 a Nemecko, s kódmi datasetov Eurostatu a odkazmi. Excel.
- Technická špecifikácia systému OEE a monitoringu výroby pre projekty s dotáciou
- Koľko naozaj stojí monitoring výroby a meranie OEE: kalkulačka na 3 roky
- Akú hodnotu má jeden bod OEE na Slovensku
- Dátová správa SVE 2026: porovnanie všetkých siedmich krajín
- Profil krajiny: Poľsko
- Profil krajiny: Česko
- Profil krajiny: Rumunsko
- Profil krajiny: Maďarsko
- Profil krajiny: Bulharsko
- Profil krajiny: Slovinsko
- Dátový balík výroby SVE 2026 (xlsx)
Otázky
- Aký produktívny je slovenský spracovateľský priemysel v porovnaní s EÚ?
- Pridaná hodnota na pracovníka spracovateľského priemyslu bola v roku 2025 44,6 tis. €, asi 50 % hodnoty EÚ-27 89,3 tis. € (náš výpočet z Eurostat nama_10_a10 a nama_10_a10_e, nominálne EUR). Produktivita celej ekonomiky za hodinu bola 81,1 oproti indexu EÚ-27 100 (Eurostat tesem160, 2025).
- Koľko automobilov Slovensko vyrába?
- V roku 2025 asi 1,07 milióna, o 7,7 % viac, teda 196 na 1 000 obyvateľov. ZAP predpovedá na rok 2026 1,02 milióna (ZAP cez AutoFoxNews a The Slovak Spectator, 2026).
- Koľko slovenských výrobcov využíva AI?
- V roku 2025 využívalo aspoň jednu technológiu AI 15,8 % výrobcov s 10+ zamestnancami, oproti 17,3 % v EÚ-27 (Eurostat isoc_eb_ain2). Prieskum za rok 2025 bol širší ako v roku 2024, preto nárast z 8,1 % nadhodnocuje skutočný rast.
- Koná sa MSV Nitra v roku 2026?
- Nie. Organizátor, Agrokomplex, ročník 2026 medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre zrušil.
Zdroje
- Eurostat nama_10_a10 (2024-2025)
- Eurostat nama_10_a10_e (2024-2025)
- Eurostat nama_10_a64 (2023)
- Eurostat sbs_ovw_act (2023)
- Eurostat isoc_eb_ai (2024-2025)
- Eurostat isoc_eb_ain2 (2024-2025)
- Eurostat isoc_e_dii (2024)
- Eurostat lc_lci_lev (2023-2025)
- Eurostat jvs_a_rate_r2 (2024-2025)
- Eurostat tesem160 (2024-2025)
- Eurostat nrg_pc_205 (2025-S2)
- ZAP cez AutoFoxNews: výroba automobilov na Slovensku 2025 (2026)
- The Slovak Spectator: v slovenskom automobilovom priemysle sa začal pokles (13. 1. 2026)
- Agrokomplex: zrušenie MSV Nitra 2026
- BVV: MSV Brno 2026
Údaje sú na každej stránke podložené zdrojmi. Pravidlá financovania sa menia: pred zostavením rozpočtu si overte oficiálnu dokumentáciu výzvy.